top of page

Syntezator mowy

Aby program mógł czytać znaczenia wyrazów, potrzebny jest zainstalowany syntezator mowy. np. Microsoft Paulina, zainstalowany  w systemach Windows 8.1 i Windows 10 jako standardowy składnik tych systemów. Jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o program Komunikacja alternatywna, dlatego  jeśli Państwo używacie tych systemów, nie trzeba nic robić. W takim wypadku można poprzestać czytania tej strony ;-).

- Przykład -Microsoft Paulina
00:0000:00

Jeśli nie wiecie Państwo, z jakiego systemu korzystacie, można sprawdzić, czy program wyświetla na liście syntezatorów pozycję Microsoft Paulina w ustawieniach aplikacji. Program Komunikacja alternatywna wybiera automatycznie ten syntezator, oczywiście jeśli ma taką możliwość. Poniżej przykład sytuacji, gdy nie ma zainstalowanego syntezatora Microsoft Paulina (pokazane okno programu uruchomionego na Windows XP, jeszcze wersji prototypowej).

Brak takiej opcji na liście oznacza, że korzystają Państwo z systemu Windows 8 lub starszego. Bez dodatkowych działań program Komunikacja alternatywna prawdopodobnie będzie używał domyślnego angielskiego syntezatoramowy. Dalsza część prezentacji przeznaczona jest na omówienie, jak w takiej sytuacji zainstalować polski, darmowy syntezator mowy.

Alternatywą dla Microsoft Paulina jest aplikacja eSpeak (strona WWW projektu). Syntezator eSpeak nie czyta tak ładnie jak Paulina, ale jest zrozumiały. Instalator tego programu jest dołączony do programu Komunikacja alternatywna. Program ten służy do czytania tekstów oraz zapisywania efektów w postaci plików  dźwiękowych. Najważniejsze jednak, że wraz z nim instalowane są w systemie Windows dodatkowe, polskie syntezatory mowy, z których Komunikacja alternatywna potrafi korzystać.

 

Instalacja eSpeak

 

Plik instalacyjny programu tego programu jest standardowo dołączony do Komunikacji alternatywnej w katalogu eSpeak. Instalacja jest prosta, ale należy zwrócić uwagę na poniższe okno.

Podczas instalacji eSpeak można zdefiniować pięć syntezatorów do instalacji. Wskazujemy spośród pięciu rodzai dla każdej płci. Rodzaje te różnią się wysokością dźwięku. Okno pokazane powyżej to miejsce, gdzie można wpisać wartości odpowiadające poszczególnym syntezatorom. Jeśli Państwo nie chcecie samodzielnie wybierać rodzaju syntezatora mowy, podczas instalacji programu eSpeak pokazane okno można uzupełnić w przedstawiony sposób. Następnie kliknąć "Instaluj" oraz "Koniec". Nie ma potrzeby uruchamiania programu eSpeak.

Jeśli Państwo chcecie samodzielnie wybrać, jakie rodzaje syntezatorów mają być zainstalowane, należy w pokazanym oknie wpisać odpowiednie wartości, jak przykładowo pokazano. Poniżej możecie Państwo odsłuchać próbki syntezatorów mowy, które czytają następujący tekst: Synteza mowy to dział przetwarzania mowy polegający na mechanicznej zamianie tekstu zapisanego w postaci znakowej na wypowiedź (mowę) w postaci dźwiękowej. Wartości z "+f" oznaczają głosy żeńskie, wartości z "+m" głosy męskie. Dla przykładu: aby mieć zainstalowany pierwszy z poniższych syntezatorów, do programu trzeba wpisać pl pl+f1, a dla ostatniego pl pl+m5.

 

Głosy żeńskie:

Przykład - pl pl+f1
00:0000:00
Przykład - pl pl+f2
00:0000:00
Przykład - pl pl+f3
00:0000:00
Przykład - pl pl+f4
00:0000:00
Przykład - pl pl+f5
00:0000:00

Głosy męskie:

Przykład - pl pl+m1
00:0000:00
Przykład - pl pl+m3
00:0000:00
Przykład - pl pl+m2
00:0000:00
Przykład - pl pl+m4
00:0000:00
Przykład - pl pl+m5
00:0000:00

Prędkość odczytu

 

Ostatnią istotną kwestią w jest ustawienie odpowiedniej prędkości dźwięku odczytu syntezatora. Prędkość tą można ustawić w ustawieniach programu, jak pokazano na stronie Pierwsze uruchomienie, w sekcji (2). Dla różnych syntezatorów warto ustawić różne prędkości, np. dla syntezatorów eSpeak najwyraźniej (w mojej subiektywnej ocenie) słychać odczyt przy prędkości 6, a dla Microsoft Paulina - 12. Po zmianie prędkości odczytu można przesłuchać rezultat używając przycisku Testuj.

© 2016 Michał Heliński. Strona stworzona za pomocą Wix.com

  • b-facebook
bottom of page